Termowizja czy noktowizor ?

termowizja

Dzięki wykorzystaniu najróżniejszych rozwiązań technologicznych, można skutecznie obserwować otoczenie nawet w najtrudniejszych warunkach. Wiele osób zastanawia się jednak czy lepszym rozwiązaniem będzie wybór termowizora czy noktowizora. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tych rozwiązań.

Noktowizor

Ludzkie oko ma dość ograniczone możliwości widzenia, gdy w ogół jest ciemno. Zmysł ludzkiego wzroku jest dostosowany do widzenia w dzień. Chociaż oko może się dostosować do warunków związanych z ograniczoną ilością światła, ten proces także ma swoje ograniczenia.

Aby dobrze widzieć w ciemności, warto wykorzystać noktowizor. Wykorzystuje on nawet najmniejsze ilości światła, aby przekształcić go w wyraźny obraz. Noktowizor działa w podobny sposób jak np. oko sowy. Sprzęt dobrej jakości może wyłapać nawet niewielkie promienie i ukazuje dokładnie co dzieje się w ciemności.

Noktowizory powstały głównie na potrzeby armii. Są one także wykorzystywana przez snajperów, oddziały bojowe oraz leśników.

Termowizor

Termowizor także umożliwia widzenie w ciemności, jednak jego działanie jest zupełnie inne niż ma to miejsce w przypadku noktowizora. Sprzęt ten wykrywa elementy znajdujące się w otoczeniu, które mają inną temperaturę. Można go wykorzystywać np. do obserwowania ludzi czy zwierząt, a także innych obiektów jak np. maszyny.

Obraz na kamerach termowizyjnych jest prezentowany w formie różnych barw. Im jest ona ciemniejsza i bardziej czerwona, tym różnica temperatur między obiektem, a otoczeniem jest większa. Warto zaznaczyć, że niektóre modele termowizorów pokazują dane w formie różnych odcieni szarości.

Dla kogo przeznaczony jest noktowizor?

Noktowizory wykorzystuje się w wielu dziedzinach. Jest to idealny sprzęt dla policjantów, czy służb specjalnych. Często wykorzystują go także firmy ochroniarskie czy detektywi.

Sprzęt przydaje się też leśnikom, którzy mogą pełnić nocne patrole bez obawy o spłoszenie zwierząt. Będzie też dobrym rozwiązaniem dla osób, które chodzą po górach lub są grotołazami.

Dla kogo przeznaczony jest termowizor?

Kamera termowizyjna także przyda się różnym służbom w trakcie pracy. Mogą z niego korzystać leśnicy i ornitolodzy, a także myśliwi oraz właściciele firm ochroniarskich czy detektywi.

Termowizor jest metodą analizowania promieniowania podczerwonego i energii cieplnej. Technologia ta przez lata zyskała bardzo szerokie spektrum zastosowań w wielu dziedzinach.

Zarówno termowizor jak i noktowizor pozwalają na kontrolowanie sytuacji w nocy, bez hałasu i zwracania na siebie uwagi. Dzięki ich wykorzystaniu można skutecznie pełnić swoje obowiązki. W niektórych przypadkach potrzebne mogą się okazać oba sprzęty. W razie wątpliwości, warto wypróbować oba sprzęty i samemu przekonać się, które rozwiązanie będzie lepsze. Wybierając noktowizory lub termowizory, można także skorzystać z porady pracowników sklepu z tego typu sprzętem. W ten sposób z pewnością podejmie się mądrą i przemyślaną decyzję.