Zastosowanie kamer termowizyjnych

Zastosowanie kamer termowizyjnych

Termowizja polega na wykorzystaniu promieniowania, które znajduje się poniżej zakresu widzialnego. Długość fali wynosi od 0,9 do 15 mikrometrów. Kamera termowizyjna odbiera promienie, które, emitują obiekty w polu widzenia kamery. Obiekty, które mają temperaturę powyżej zera bezwzględnego emitują promieniowanie cieplne. Im wyższa jest temperatura danego obiektu, tym wyraźniej i bardziej precyzyjnie widać go na kamerze. Generuje ona obraz w oparciu o różnice temperatur między poszczególnymi obiektami. Działanie opiera się na zainstalowanym w kamerze termowizyjnym detektorze podczerwieni, który wykorzystuje promieniowanie podczerwone w wybranym zakresie fal elektromagnetycznych. Do jakich celów wykorzystuje się kamery termowizyjne?

Budownictwo

Dzięki kamerom termowizyjnym jesteśmy w stanie uzyskać wiele informacji, które dotyczą prac budowlanych i jakości wykorzystanych materiałów. Pomagają zidentyfikować wady izolacji termicznej budynków, zlokalizować rury z ciepłą wodą oraz ewentualne wycieki lub pęknięcia sieci zarówno grzewczej, jak i wodociągowej. Usługę osuszenia budynku z użyciem przemysłowej kamery termowizyjnej oferuje firma Lakus https://termowizjalakus.pl/, które specjalizuje się w osuszaniu zawilgoconych budynków.

Kamera termowizyjna pomaga zatem nie tylko w zaoszczędzeniu pieniędzy na materiałach budowlanych i czasu. W wielu przypadkach dba też o nasze bezpieczeństwo, zapobiegając nieszczęśliwym wypadkom, które wynikają z popełnionych na etapie budowy błędom.

Fotowoltaika

Kamery termowizyjne wykorzystuje się również do badania paneli słonecznych. Kamery pomagają zlokalizować ewentualne uszkodzenia lub usterki, zapewniając bezawaryjną pracę paneli. W fotowoltaice najczęściej wykorzystuje się urządzenia, które mają funkcję DDE (Digital Detail Enhancement). Optymalizują kontrast obrazu automatycznie w dynamicznych scenach. Uzyskany obraz nie musi być regulowany ręcznie, co jest bardzo dużym ułatwieniem podczas pracy.

Służby mundurowe

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że także służby mundurowe takie jak: Wojsko, Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna oraz Służba Celna stosują kamery termowizyjne w swojej codziennej pracy. Obecnie nie sposób sobie wyobrazić skutecznego wykonywania obowiązków bez tego urządzenia.

W przypadku Wojska kamery termowizyjne pomagają zlokalizować pojazdy takie jak samochody, samoloty i śmigłowce, wykrywając ich nagrzane silniki. Ułatwiają również obserwację terenu nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych i ciemności.

Straż graniczna korzysta z dobrodziejstw termowizji podczas lokalizacji nielegalnie przekraczających granice osób. Kamery te umożliwiają wykrycie poruszających się ludzi nawet w gęstych zaroślach i po zmroku. Monitorowane są również zorganizowane grupy przestępcze podczas obławy.

Straż Pożarna oraz Policja wykorzystują kamery termowizyjne do odnajdowania osób w przypadku wypadków, czy pożarów. Powszechnie używa się ich również podczas akcji poszukiwawczych osób zaginionych i niejednokrotnie udaje się osiągnąć dzięki nim sukces, ratując zdrowie i życie zaginionych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *